راهنمای خرید بلیط هواپیما

شما می توانید با مراجعه به سایت ragabooking از هر نقطه به راحتی و با استفاده از کارتهای عضو شتاب بلیط هواپیما و هتل خود را خریداری کرده و بلافاصله آنرا صادر کنید.

اگر تا به حال در سایت ragabooking ثبت نام نکرده اید، می توانید با کلیک بر روی گزینه "ورود به سیستم" و  انتخاب گزینه ثبت نام با وارد کردن اطلاعات مطابق شکل زیر در سایت ثبت نام کنید. توجه داشته باشید که آدرس پست الکترونیکی که وارد می کنید به عنوان نام کاربری شما برای ورود به سیستم در نظر گرفته می شود. در غیر این صورت می توانید در ادامه و طی فرآیند خرید در سایت ثبت نام کنید.

لازم به ذکر است که برای خرید از ragabooking الزامی برای ثبت نام و ورود به سیستم وجود ندارد، اما خرید از طریق نام کاربری مزایایی بسیاری دارد که توصیه می شود از آنها استفاده کنید. مزایایی مانند :

  •  دسترسی به آرشیو کلیه خریدهای صورت گرفته از طریق پنل کاربری
  • اطلاع از آخرین اخبار، اطلاعات و تخفیفات
  • بهره مندی از مزایای ویژه اعضا

در صورت ثبت نام و خرید از طریق نام کاربری، کلیه خریدهای شما در هر لحظه قابل دسترسی  خواهد بود، اما اگر بدون ورود به سیستم اقدام به خرید بلیط از سایتragabookingکردید، هر بلیط فقط از طریق کد PNR مربوط به همان بلیط قابل پیگیری خواهد بود. در این شرایط برای مشاهده بلیط و یا اعمال هرگونه تغییرات مجاز بر روی بلیط باید از گزینه "ورود به سیستم از طریق کدPNR " اقدام کنید.

در صفحه اول یا همان صفحه جستجو امکان انتخاب بین هتل و پرواز قرار داده شده است. در قسمت پرواز می توان، پروازهای داخلی و یا خارجی را انتخاب کرد. مراحل جستجو و خرید پروازهای داخلی و خارجی کاملا مشابه یکدیگر هستند مگر در موارد جزیی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

برای نمونه یک پرواز خارجی را انتخاب کرده و فرآیند خرید را توضیح می دهیم.

ابتدا نام شهر و یا نام فرودگاه مبدا و مقصد را وارد کنید. به یاد داشته باشید که نام شهر یا فرودگاه را هم می توانید به انگلیسی و هم به فارسی در محل مربوطه تایپ کنید.

سپس تاریخ رفت و برگشت سفر را با کلیک بر روی گزینه مربوطه انتخاب کنید. امکان انتخاب تاریخ هم به صورت شمسی و هم به صورت میلادی برای شما فراهم شده است. توجه داشته باشید که امکان انتخاب تاریخ برگشت قبل از تاریخ رفت وجود ندارد، و با تغییر تاریخ رفت، تاریخ برگشت باید مجددا تنظیم شود. اگر پس از انتخاب تاریخ رفت برای انتخاب تاریخ برگشت در کادر مورد نظر کلیک کنید سفر شما به عنوان رفت و برگشت در نظر گرفته خواهد شد.

مرحله آخر باید تعداد مسافران با توجه به گروه سنی بزرگسال، کودک و نوزاد انتخاب شود.

چند نکته باید در این مرحله مد نظر قرار گیرد:

1. مسافر بزرگسال ،مسافر بالای 12 سال تمام، مسافر کودک، مسافر بین 2سال تمام تا 12 سال و مسافر نوزاد، کمتر از 2 سال می باشد.

این انتخاب باید با توجه به تاریخ سفر صورت گیرد. به این معنی که اگر در ابتدای سفر یا هنگام ثبت نام، فرزند شما زیر دو سال تمام و نوزاد به حساب می آید باید مطمئن شوید که در بازه سفر رفت و برگشت نیز همچنان سن او زیر دوسال خواهد بود. در غیر اینصورت باید در ابتدا برای او بلیط هواپیما به عنوان کودک خریداری شود. همچنین باید در مورد سن کودکان نیز توجه لازم صورت گیرد.

2. تعداد مسافران یک بلیط (تعداد بزرگسال و کودک) نمی تواند بیشتر از 4 نفر باشد و هر بزرگسال حداکثر می تواند دو کودک و یک نوزاد همراه داشته باشد.اگر تعداد مسافران بیشتر از 4 نفر باشد باید بیشتر از یکبار اقدام به خرید بلیط کنید.

با کلیک بر روی کلید "شروع جستجو" وارد صفحه انتخاب پرواز می شوید. در اینجا لیستی از پروازهای موجود با توجه به مشخصات سفر شما از کمترین به بیشترین قیمت مطابق شکل زیرمرتب شده اند.

نام شرکت هواپیمایی، زمان پرواز از مبدا و زمان رسیدن به مقصد (هر دو بر اساس وقت محلی)، مدت زمان پرواز، تعداد توقف و همچنین قیمت هر بزرگسال بر حسب ریال در لیست پروازها نمایش داده می شود.

در سمت راست تعداد پروازهای یافت شده برای مسیر مورد نظر و کمترین قیمت پرواز بر حسب ریال نمایش داده شده است.

در ادامه امکان جستجو مجدد و تغییر مشخصات سفر بدون نیاز به مراجعه به صفحه اصلی به راحتی در دسترس می باشد. اگر هر کدام از موارد این قسمت تغییر کرد برای اعمال تغییر  باید بر روی کلید "شروع جستجو" کلیک کنید تا لیست پروازها به روز رسانی شود.

در بالای صفحه و در قسمت فیلترها، امکان فیلتر کردن و نمایش پروازها بر اساس تعداد توقف، شرکت هواپیمایی، کلاس پروازی، ساعت انجام پرواز و محدوده قیمت وجود دارد.

امکان انتخاب روزهای بعد و قبل از تاریخ انتخاب شده نیز به راحتی در اختیار کاربر قرار داده شده است.

در ادامه با انتخاب جزییات هر پرواز مشخصات پرواز انتخاب شده مطابق شکل زیر نمایش داده می شود که شامل مواردی از قبیل تاریخ و ساعت پرواز، فرودگاه مبدا و مقصد، طول مدت پرواز بر حسب ساعت و دقیقه، کلاس پروازی، تعداد صندلیهای باقیمانده در هر پرواز و قوانین پروازی هر ایرلاین می باشد.

اگر پروازی دارای توقف باشد مواردی از قبیل تعداد توقف، نام شهر محل توقف، مدت زمان توقف و ساعت ورود و خروج به وقت محلی نیز نمایش داده می شود.

با کلیک بر روی گزینه قوانین پرواز در این بخش فقط قوانین مربوط به جریمه های کنسل کردن و یا تغییر تاریخ بر حسب شرکت هواپیمایی انتخاب شده نمایش داده می شود. ادامه قوانین پرواز درصفحه ثبت اطلاعات مسافران و در بخش قوانین اختصاصی پرواز قابل دسترسی خواهد بود. توجه داشته باشید که کلیه قوانین باید به دقت خوانده شود چرا که در صورت بروز هر گونه مشکل و درخواست تغییر، بر اساس این قوانین اقدام خواهد شد.

پس از انتخاب پرواز رفت، لیست پروازهای برگشت متناسب با پرواز رفت انتخاب شده نمایش داده خواهد شد.

 

 

 در ادامه هر دو پرواز رفت و برگشت انتخاب شده مطابق شکل زیر نمایش داده می شود.

 

برای ادامه فرایند خرید باید بر روی گزینه " ادامه خرید" کلیک کنید و اگر بخواهید جستجو مجددا از ابتدا آغاز شود باید بر روی کلید " بازنمایش موارد جستجو شده" کلیک کنید.

باید دقت داشته باشید که برای برخی از پروازها قیمت درج شده برای مسیر رفت و برگشت است و برای تعدادی از پروازها قیمت رفت و برگشت به صورت مجزا ارائه شده است که توضیح این مورد زیر قیمت هر پرواز مشخص شده است.

پس از انتخاب پرواز مسیر رفت و برگشت به صفحه "اطلاعات مسافران" وارد می شوید.

با توجه به زمان سنج  بالای صفحه ، مدت زمان 10 دقیقه فرصت خواهید داشت تا مشخصات مسافران را وارد کنید و اگر به هر دلیلی در مدت زمان مقرر موفق به اتمام فرآیند نشدید، سیستم به صورت خودکار به صفحه قبل یعنی صفحه انتخاب پرواز برمی گردد و مجددا لیست  تمامی پروازها را نمایش می دهد.

توجه کنید که کلیه اطلاعات مسافر باید به صورت کامل و مطابق با گذرنامه در پروازهای خارجی و کارت ملی در پروازهای داخلی درج شود. مسئولیت وارد کردن اطلاعات اشتباه به طور کامل بر عهده کاربر می باشد. در صورت وارد کردن اطلاعات اشتباه، امکان اصلاح اطلاعات مسافر به راحتی امکان پذیر نمی باشد و در بسیاری از موارد منجر به پرداخت جریمه های سنگین و یا سوخت کامل بلیط می گردد.

در بخش ثبت اطلاعات مسافر جزییاتی از قبیل جنسیت، نام و نام خانوادگی انگلیسی، ملیت و تاریخ تولد، شماره پاسپورت و تاریخ انقضای پاسپورت در پروازهای خارجی و کد ملی در پروازهای داخلی و همچنین شماره موبایل و آدرس پست الکترونیکی خریدار جهت ارسال مشخصات بلیط دریافت می گردد. در ادامه در صورت تمایل می توانید شماره موبایل و آدرس پست الکترونیکی فرد دیگری به غیر از خریدار را برای ارسال مجدد اطلاعات اعلام کنید و اگر کد تخفیف دارید می توانید از آن برای خرید بلیط ارزان تر استفاده کنید.

اگر قبلا از خروج از این صفحه وارد سیستم شده باشید، اطلاعات شخصی شما به عنوان خریدار در بخش اطلاعات تماس به صورت پیش فرض قرار خواهد گرفت. البته چنانچه برای شخص دیگری خرید می کنید و یا بنا به هر دلیلی می خواهید اطلاعات شخص دیگری را به عنوان خریدار در سیستم وارد کنید می توانید آنها را تغییر دهید. توجه داشته باشید که مشخصات بلیط خریداری شده برای اطلاعات تماس درج شده ارسال خواهد شد.

با تکمیل اطلاعات مسافران، قبل از آنکه روی دکمه "ثبت" کلیک کنید باید قوانین و مقررات عمومی و اختصاصی پرواز را به طور کامل مطلعه و تائید کنید. در این دو بخش توضیحات مهمی ثبت شده است که قبل از اقدام به خرید بلیط باید به دقت مطالعه شود.

در ادامه برای اطمینان بیشتر خلاصه ای از پرواز انتخاب شده را می توانید در صفحه "اطلاعات پرواز" مطابق شکل زیر مشاهده کنید.

در ادامه به صفحه مشاهده و تائید اطلاعات می رویم.

باید توجه داشته باشید که پس از تائید این مرحله دیگر امکان ویرایش و یا اصلاح اطلاعات وارد شده وجود نخواهد داشت. توجه داشته باشید که  در سایت ragabooking، بلیط شما پس از پرداخت مبلغ، صادر خواهد شد و امکان رزرو بلیط وجود ندارد.  بنابراین باید از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان داشته باشید.

در صورت نیاز به تغییر اطلاعات وارد شده باید بر روی گزینه " ویرایش اطلاعات" کلیک کنید. در غیر این صورت با کلیک بر روی گزینه " تایید و ادامه خرید" به مرحله بعد و صفحه پرداخت منتقل خواهید شد  و مدت 7 دقیقه زمان خواهید داشت تا پرداخت خود را انجام دهید، در غیر این صورت رزرو شما کنسل خواهد شد و مجددا  باید تمام مراحل را طی کنید. لازم به ذکر است  در صورت استرداد هرگونه وجهی بابت بلیط،  آن مبلغ صرفا به شماره کارت عضو شتابی که با آن خریداری شده واریز می گردد. در این صفحه شما می توانید با وارد کردن اطلاعات کارت خود و با داشتن رمز دوم جهت خرید اینترنتی اقدام به خرید و صدور بلیط خود نمایید.